Splošno o opozorilih

Odgovori
Uporabniški avatar
gasilec77
Prispevkov: 906
Pridružen: Po Okt 17, 2005 1:36 am
Kraj: ljutomer

Splošno o opozorilih

Odgovor Napisal/-a gasilec77 »

Splošno o opozorilih

Ena najpomembnejših nalog v okviru sistema zaščite, reševanja in pomoči je tudi preventivno-operativno obveščanje, kadar obstaja nevarnost naravnih in drugih nesreč, ki jih je možno napovedati. Sem sodijo predvsem nekatere naravne nesreče, povezane z vremenom.

Opozorila pripravlja Center za obveščanje Republike Slovenije Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, predvsem v sodelovanju z Agencijo RS za okolje. Gre predvsem za opozorila v zvezi z obilnimi padavinami in poplavami, obilnimi snežnimi padavinami, močnim vetrom, žledom, visoko plimo, neurji in točo.

Center za obveščanje Republike Slovenije od Službe za sneg in plazove Urada za meteorologijo Agencije RS za okolje med oktobrom in majem trikrat tedensko, po potrebi pa tudi pogosteje, povzema poročilo o stanju snežne odeje. V njem so predstavljene značilnosti vremena in stanja snežne odeje v gorah (po potrebi pa tudi v nižjih hribovitih in gričevnatih predelih) v zadnjih nekaj dneh, predviden razvoj vremena v prihodnjih dneh ter stanje trenutne in predvidene stopnje nevarnosti proženja snežnih plazov v prihodnjih dneh.

Vse leto pa se ugotavlja stopnja požarne ogroženosti naravnega okolja.Glavna osnova za oceno stopnje požarne ogroženosti so posebni indeksi in stopnje, ki jih dnevno za posamezna območja izračunavajo prav tako na Uradu za meteorologijo Agencije RS za okolje. Indeks in stopnja sta odvisna od vremenskih razmer in vegetacijskih faz vegtetacije. Na celovito oceno požarne ogroženosti naravnega okolja poleg indeksa in stopnje vplivajo še število požarov v naravi, pričakovan razvoj vremena ter razni dopolnilni podatki ministrstev in inštitucij, predvsem Ministrstva za kmetijstvo, Zavoda za gozdove, gasilcev ter občin. Ko se stopnja požarne ogroženosti naravnega okolja, ki jo ugotavljajo na Uradu za meteorologijo Agencije RS za okolje, povzpne nad tretjo stopnjo od petih in če se obenem število požarov v naravi zvečuje ter prevladuje suho vreme, Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje običajno izda razglas o veliki požarni ogroženosti naravnega okolja. Razglas o požarni ogroženosti naravnega okolja vsebuje informacije o tem, na katerih območjih velja, od katerega dne velja razglas in ukrepe za varstvo pred požarom v naravnem okolju.

Razglas o požarni ogroženosti naravnega okolja lahko na svojem območju izda tudi občina, vendar stopnja, ki jo razglasi na ta način, ne sme biti nižja od tiste, ki jo je za isto območje razglasila Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, lahko pa je višja. Požarna ogroženost naravnega okolja je zaradi vegetacijskih in podnebnih razmer večja v submediteranskem delu Slovenije kot v notranjosti. Na splošno je največja od januarja do aprila ter v poletnih mesecih, najmanjša pa jeseni in v drugem delu pomladi. Tako se običajno giblje tudi razporeditev požarov v naravi. Ponavadi jih je največ februarja in marca ter avgusta.

Opozorila in razglasi so sestavni del dnevnega informativnega biltena o pomembnejših dogodkih s področja zaščite in reševanja, ki ga vsak dan pripravlja Center za obveščanje Republike Slovenije. Skupaj z njim se opozorila o določenih nevarnostih (možnost velike količine novozapadlega snega, snežnih plazov, močnega vetra, neurij, toče, žleda, močnih padavin in poplav, zemeljskih plazov) in razglas o požarni ogroženosti naravnega okolja distribuirajo več kot stotim prejemnikom na državni in regijski ravni. Po potrebi se opozorila še dodatno distribuirajo nekaterim pomembnim zavodom, ki upravljajo javne sisteme (Telekom, ELES, cestna podjetja, Slovenske železnice itn.), predvsem pa občinam in pristojnim štabom civilne zaščite.


lp

dušan :grin:
Taktika brez tehnike je brez moči,
tehnika brez taktike je brez smisla.
Odgovori