Vodna ujma ni prizanesla Topolam

Odgovori
Uporabniški avatar
janez
Kraj: Topole

Vodna ujma ni prizanesla Topolam

Odgovor Napisal/-a janez »

Včeraj, 18. septembra je že popoldansko nalivanje dalo slutiti, da se nam ne obeta nič dobrega in res je Pšata kmalu pričela naraščati. Ko smo prejeli prvi klic na pomoč iz Most, smo sicer odhitela pomagat sosedom, a že ob prihodu na kraj videli, da vodostaj nenormalno visok in večina hiš okrog gasilSkega doma že v vodi.

O preteči nevarnosti so bili takoj obveščeni gasilci, ki so že spremljali naraščajočo Pšato in izvajali določene zaščitne ukrepe.

Žal našim sosedom, razen pri eni hiši, kjer smo še pravočasno izčrpali vodo iz garaže, ni bilo več pomoči, saj se hitro naraščajoče vode ni dalo zaustaviti.

To smo takoj skušali narediti v Topolah, kjer so bile s strani štaba CZ dostavljene vreče, pesek pa je na kritična mesta dovažal s prikolico kar naš predsednik. Pričelo se je polnjenje vreč in postavljanje nasipov pri hišah v spodnjem delu Topol, voda pa je iz minute v minuto naraščala, prelila betonsko škarfo in še naprej naraščala. Že, ko smo mislili, da je naše delo zagotovilo varnost prebivalcev v tem delu Topol, je voda v nekja minutah nenormalno narasla, prebila obrambni nasip iz vreč in vse naš trud je bil v trenutku izničen. Voda je drla po dvoriščih, se zlivala v hiše, hleve, kleti in celo gasilski dom, skratka pričela pustošiti in tragične posledice nam ni bilo potrebno gledati na televiziji, videli smo jih danes v živo, doma.

Poplavljeni prostori, jarki namesto dvorišča, odtrgana cesta, razrito športno igrišče, pretreseni , obupani in najbrž tudi jezni prebivalci, to je bila jutranja podoba, ki je sicer ni spremljala TV kamera, a zato ni bila nič manj pretresljiva.

Za nas gasilce izredno obremenjujoč pogled, saj smo bili kljub vlaganju skoraj nečloveških naporov poraženi, naše delo v obrambi pred vodno ujmo ni doseglo željenega cilja. Tekom današnjega dneva smo sicer skušali umiliti katastrofo in pomagati, kolikor lahko, črpali smo vodo iz poplavljenih prostorov, delno sanirali razkopana dvorišča, odstranili vreče in pesek, a to je le majhen prispevek k ublažitvi škode, ki je nastala v stanovanjskih in drugih prostorih.

Kakšno je bilo stanje v času poplav in dan potem je tokrat vestno dokumentiral Franci Zabret, album pa bo objavljen v četrtek ali petek.

Seveda se noč za nas ni končala s predrtejm nasipa, višina vode je namreč dala vedeti, da tokrat le-ta ogrozi tudi Mengeš, kar se je tudi zgodilo, čeprav so nekateri pametovali, da to ni možno. Pa je bilo in naša enota se je vključila v obrambo vrtca Sonček in vsaj tu smo bili uspešni. Sicer le delno, a ne po naši krivdi. Poplavno vodo smo sicer zaustavili, nemočni pa smo bili pred vdorom fekalne vode, a smo z ustreznim ukrepanjem preprečili večjo škodo. S potopnimi črpalkami so se fekalije odstranjevale iz prostora kuhinje, kjer smo jo uspeli zadržati, izčrpati in na koncu očistili prostor še s sesalcem.

Noč se je tako nekje okrog četrte ure zjutraj le končala nekoliko bolje, kot se je pričela.

LP

Janez 8-)
Uporabniški avatar
gasilec77
Kraj: ljutomer

Re: Vodna ujma ni prizanesla Topolam

Odgovor Napisal/-a gasilec77 »

No, da ste delali, garali, ter reskirali svoja življenja, smo gasilci spet jebene stranke v oddaji Trenja :twisted: :twisted:

dušan
Taktika brez tehnike je brez moči,
tehnika brez taktike je brez smisla.
Uporabniški avatar
miran
Site Admin
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miran »

Pa sem doma :cool: :cool:

Seveda me je že čakalo polno dela, saj sem moral vsa dogajanja v tem tednu spraviti v galerije slik.
Čeprav sem bil na dopustu, sem bil dobro obveščen o dogajanju v Topolah, kjer je voda iz ure v uro močno naraščala.
Danes sem si šel takoj ogledati stanje na igrišču, kjer sem po vsem slišanem pričakoval veliko večji nared.
Seveda sem nato po slikah videl, da je voda res močno postošila po Topolah, vendar ste večino površine že sanirali.

Hvala vsem, ki ste priskočili na pomoč :grin: :grin: :grin: :grin:
Uporabniški avatar
janez

miran napisal/-a:Seveda me je že čakalo polno dela, saj sem moral vsa dogajanja v tem tednu spraviti v galerije slik.

Pa še res je, kako je bilo videti v času poplav in po njej, si lahko ogledate tukaj:

http://www.pgd-topole.si/intervencije/index.php?cat=3

Zraven je tudi podrobnejši opis dogodkov samega posredovanja.

LP

Janez 8-)
Uporabniški avatar
janez

gasilec77 napisal/-a:No, da ste delali, garali, ter reskirali svoja življenja, smo gasilci spet jebene stranke v oddaji Trenja :twisted: :twisted:

dušan

Sem gledal prvih 15 minut, pa sem šel raje pisat naše poročilo, kot pa, da bi poslušal pljuvanje po gasilcih, kako so prej pri nekem dohtarju pucali, kot pa pri njih itd :twisted: .

LP

Janez 8-)
Uporabniški avatar
gasilec77

Zanimive se mi zdijo izjave nakjučnih ljudi, ki so takorekoč "spluvali" Slak-a, ter komplet oddajo. Ljudje cenijo pomoč gasilcev, CZ, vojske, policije, ter vseh ki pomagajo ljudem...

Naključnim piscem se zahvaljujem za Vaše zaupanje, ter podporo.

Še link: http://24ur.com/naslovnica/novice/slove ... 105959.php

( preberite komentarje)

Ekipe Pomurja krenemo v soboto in nedeljo na krizna območja

lp

dušan
Uporabniški avatar
Tomaz

Odgovor Napisal/-a Tomaz »

Na tem posnetku je dobro vidno, kako je voda dobesedno odnašala avtomobile :cry: :cry: :cry: :cry:

http://www.genspot.com/ShowVideo.aspx?video_id=23469
Uporabniški avatar
gasilec77

tako pa je zgledalo, v Železnikih ( Trnje), ko smo bili prisotni Prleki.

ob prihodu v Železnike
ob prihodu v Železnike
železniki 1.jpg (81.29 KiB) Pogledano 1705 krat
Priponke
avto odpad 2
avto odpad 2
železniki 7.jpg (112.52 KiB) Pogledano 1703 krat
avto odpad
avto odpad
železniki 6.jpg (103.28 KiB) Pogledano 1702 krat
prostor za kosilo.... ( pohvalno, dobro je bilo)
prostor za kosilo.... ( pohvalno, dobro je bilo)
železniki 5.jpg (101.89 KiB) Pogledano 1704 krat
pokopačišče
pokopačišče
železniki 4.jpg (115.55 KiB) Pogledano 1702 krat
pogled na skedenj
pogled na skedenj
železniki 3.jpg (103.09 KiB) Pogledano 1704 krat
fotografirano z mostu
fotografirano z mostu
železniki 2.jpg (65.68 KiB) Pogledano 1696 krat